The owner of a popular clothing store comes up with his own method of pricing items. A vest costs $8, socks cost $10, a tie costs $6, and a blouse costs $12. Using the owner’s method, how much would a pair of underwear cost?
I have 50 feet long of cloth, I need to create 50 handkerchiefs each size of 1 foot. I take one minute to cut a 1-foot handkerchief. So how long will it take to cut 50 handkerchiefs?