Water in the Bucket

I want to fill my bucket using both cold and hot water.
I have two taps for both cold and hot water. The hot water tap fills the bucket in exact 6 hours and the cold water tap fills the bucket in exact 4 hours.
I turn both of them simultaneously but I forgot to turn off another tap which removes the water out of the bucket. This tap can empty the bucket in 12 hours.

How Long will it take to fill the bucket?




Similar Math Riddles

We have arranged an array of numbers below. What you have to do is use any kind of mathematical symbol you know excluding any symbol that contains a number like cube root. You can use any amount of symbols but you have to come up with a valid equation for all of them.

0 0 0 = 6
1 1 1 = 6
2 + 2 + 2 = 6
3 3 3 = 6
4 4 4 = 6
5 5 5 = 6
6 6 6 = 6
7 7 7 = 6
8 8 8 = 6
9 9 9 = 6

Asked by Neha on 19 Sep 2025


Can you find the least possible number such that

If the number is divided by 3, it gives the remainder of 1;
If the number is divided by 4, it gives the remainder of 2;
If the number is divided by 5, it gives the remainder of 3;
If the number is divided by 6, it gives the remainder of 4.

Asked by Neha on 23 Oct 2024

Joseph buys three kinds of chocolates for 100 rupees. The first one is priced at 5 rupees, second one at 3 rupees and third one at 0.5 rupees.

If he bought 100 chocolates in total, how many pieces do you think he bought each chocolate?

Asked by Neha on 04 Jan 2021


Two trains start at the same time, one from Bangalore to Mysore and the other from Mysore to Bangalore. if they arrive at their destinations one hour and four hours respectively after passing one another, how much faster is one train running than the other?

Asked by Neha on 19 Apr 2022

In a competitive exam, each correct answer could win you 10 points and each wrong answer could lose you 5 points. You sat in the exam and answered all the 20 questions, which were given in the exam.
When you checked the result, you scored 125 marks on the test.

Can you calculate how many answers given by you were wrong?

Asked by Neha on 08 Apr 2025

Baseball bat and ball cost $100. If the bat cost $99 more than the ball, what is the cost of each?

Asked by Neha on 23 May 2021


If one and a half boys, eat one and a half burgers in one and a half hours.

How many burgers can 9 boys eat in 3 hours?

Asked by Neha on 20 May 2023

A little girl goes to the store and buys one dozen eggs. As she is going home, all but three break. How many eggs are left unbroken?

Asked by Neha on 02 Mar 2022

If in a car race, the man who came two places in front of the last man finished one ahead of the man who came fifth, how many contestants were there?

Asked by Neha on 03 Feb 2023


A brand new Mobile Phone was on sale at 20% as a promotional offer. By what per cent must the Mobile price be increased to sell it at the original price again?

Asked by Neha on 26 Oct 2023

Hot Articles

Amazing Facts

Jigsaw puzzles

Jigsaw puzzles soared in popularity during the great depression, as they provided a cheap, long-lasting, recyclable form of entertainment.