Count Chocolates Maths Problem

A and B have a certain number of chocolates with them. If B gives one chocolate to A, they will have an equal number of chocolates. But if A gives one chocolate to B, then A will be left with half the number of chocolates that B has.

Can you find out the number of chocolates they have right now?




Similar Math Riddles

Krish is 45 years old and his mother Crishtina is 73 years old.

Can you find out how many years ago, his mother was three times his age?

Asked by Neha on 18 Mar 2024


Replace each alphabet with the number (1-9) to make the below equation correct.

AB * C = DE - F = GH / I

Asked by Neha on 29 Aug 2024

Use the numbers 2, 3, 4 and 5 and the symbols + and = to make a true equation. Conditions: Each must be used exactly once and no other numbers or symbols can be used.

Asked by Neha on 30 Sep 2021


Joseph buys three kinds of chocolates for 100 rupees. The first one is priced at 5 rupees, second one at 3 rupees and third one at 0.5 rupees.

If he bought 100 chocolates in total, how many pieces do you think he bought each chocolate?

Asked by Neha on 04 Jan 2021

An octopus has 8 legs. A hippogriff has 6 legs and 2 pairs of wings. A sphinx has 6 legs and one pair of wings. Now we have all 3 kinds and a total of 18 insects in a cage. We have a total of 118 legs and 20 pairs of wings. How many insects do we have of each kind?

Asked by Neha on 13 Oct 2024

If 5 cats catch 5 mice in 5 minutes, how long will it take one cat to catch a mouse?

Asked by Neha on 22 Mar 2022


A mile-long train is moving at sixty miles an hour when it reaches a mile-long tunnel. How long does it take the entire train to pass through the tunnel?

Asked by Neha on 27 Apr 2022

John needs to purchase 100 chocolates from three different shops and he has exactly 100 rupees to do that which he must spend entirely. He must buy at least 1 Chocolate from each shop.

The first shop is selling each chocolate at 5 paise, the second is selling at 1 rupee and the third is selling at 5 rupees.

How many chocolates should he buy from each shop?

Asked by Neha on 23 Aug 2023

Baseball bat and ball cost $100. If the bat cost $99 more than the ball, what is the cost of each?

Asked by Neha on 23 May 2021


We have arranged an array of numbers below. What you have to do is use any kind of mathematical symbol you know excluding any symbol that contains a number like cube root. You can use any amount of symbols but you have to come up with a valid equation for all of them.

0 0 0 = 6
1 1 1 = 6
2 + 2 + 2 = 6
3 3 3 = 6
4 4 4 = 6
5 5 5 = 6
6 6 6 = 6
7 7 7 = 6
8 8 8 = 6
9 9 9 = 6

Asked by Neha on 19 Sep 2025

Hot Articles

Amazing Facts

Word ladder puzzle

The word ladder puzzle was invented by Lewis Carroll, author of Alice’s Adventures in Wonderland.