Elephant Head

There are forty elephants and they have forty-fore heads. How can this be possible?




Similar Logic Riddles

A few friends are enjoying their sea voyage in a boat full of apples. On the way, they felt hungry and thus decided to eat the apples. Together, they ate two dozen of apples. When they have eaten the apples, will there be any change in the water level?

Asked by Neha on 06 May 2021


In particular commonwealth games, a female participant won silver and gold medals for a single event.

How can this be possible?

Asked by Neha on 26 Feb 2024

You walk into a room that contains a match, a kerosene lamp, a candle and a fireplace. What would you light first?

Asked by Neha on 16 May 2022


A woman lives in a skyscraper thirty-six floors high and is served by several elevators which stop at each floor going up and down. Each morning she leaves her apartment and goes to one of the elevators. Whichever one she takes is three times more likely to be going up than down. Why?

Asked by Neha on 01 Nov 2024

What makes this number unique: 8,549,176,320?

Asked by Neha on 08 Jul 2025

In the city of Brain Teasers, 5% of people do not list their phone numbers. Now if we select random 100 people from the phone directory, then how many people selected will have unlisted phone numbers?

Asked by Neha on 30 Oct 2023


A pregnant woman is preparing to name her seventh child. Her children's names so far are Dominique, Regis, Michelle, Fawn, Sophie, and Lara. What will she name her next child -- Jessica, Katie, Abby or Tilly?

Asked by Neha on 29 Mar 2023

There are six people in a family namely M, N, O, P, Q and R.

R and O are brother and sister.

N is the brother of Q's husband.
P is the father of M and grandfather of R.

How many male members are in the family?

Asked by Neha on 22 Oct 2023

A man dies of old age on his 25 birthday. How is this possible?

Asked by Neha on 17 May 2022


The owner of a popular clothing store comes up with his own method of pricing items. A vest costs $8, socks cost $10, a tie costs $6, and a blouse costs $12. Using the owner’s method, how much would a pair of underwear cost?

Asked by Neha on 21 Jun 2025

Hot Articles

Amazing Facts

Crossword puzzles

In the 1920s, people feared that crossword puzzles would contribute to illiteracy.