Doughnut Distribution

Assume the given figure to be a delicious doughnut. Yes, now you can concentrate more on the puzzle. So you have this delicious doughnut in your refrigerator when your friends come knocking at the door. There are eight of them. Now you have to make three cuts in this doughnut so that each one of you nine people can enjoy a piece of it. Neither you nor your friends would mind the size of their piece as long as they are getting it. How will you do it?

Doughnut Distribution




Similar Riddles

If "P" means "-", "Q" means "/", "R" means "+", and "S" means "*" then find the value of the following:

21 Q 7 R 9 S 10 P 13

Asked by Neha on 16 Oct 2025


John was piloting a plane behind a car but was never able to overtake it. Why?

Asked by Neha on 04 Dec 2023

You have two bottles of pills marked with labels A and B. The pills are identical. The doctor has asked you to take one A pill and one B pill daily. You cant take more or less than that.

While taking out the pills one day, you took out one pill from A and by mistake took out two from B. You have no idea which pill is which now.

You cant throw away the expensive pills. What will you do now?

Asked by Neha on 02 Jul 2023


You see a boat filled with people, yet there isn’t a single person on board. How is that possible?

Asked by Neha on 12 Feb 2022

What three numbers, none of which is zero, give the same result whether they’re added or multiplied?

Asked by Neha on 26 Feb 2022

Is the statement valid that it does not matter how much older a sibling is, eventually the younger one will be half as old as the older one?

Asked by Neha on 23 Feb 2023


It has five wheels, though often think four, You cannot use it without that one more, You can put things in it, you can strap things on top, You can't find it in the market, but you can still go shop. What is it?

Asked by Neha on 17 May 2021

A father's child, a mother's child, yet no one's son.

Who am I?

Asked by Neha on 21 Mar 2022

Can you write down eight eights so that they add up to one thousand?

Asked by Neha on 29 Sep 2021


The owner of a popular clothing store comes up with his own method of pricing items. A vest costs $8, socks cost $10, a tie costs $6, and a blouse costs $12. Using the owner’s method, how much would a pair of underwear cost?

Asked by Neha on 21 Jun 2025

Hot Articles

Amazing Facts

Jigsaw puzzles

Jigsaw puzzles soared in popularity during the great depression, as they provided a cheap, long-lasting, recyclable form of entertainment.