Twisted Riddle

Manish and Manoj play 5 games of chess.
Both Manish and Manoj win the exact same number of games. There is no tie at all.

How?




Similar Riddles

I have thought of a number that is made up by using all the ten digits just once. Here are a few clues for you to guess my number:

First digits is divisible by 1.
First two digits are divisible by 2.
First three digits are divisible by 3.
First four digits are divisible by 4.
First five digits are divisible by 5.
First six digits are divisible by 6.
First seven digits are divisible by 7.
First eight digits are divisible by 8.
First nine digits are divisible by 9.
The number is divisible by 10.

Can you find out the number ?

Asked by Neha on 12 Mar 2023


Can you replace the question mark with the correct number?

Fill in the Question Marked Space

Asked by Neha on 09 Mar 2024

John is selling fruits.
He sells grapes at $30, Dates $25, and a Wolfberry $45.
At what price does he sell fig?

PS: Logical Thinking

Asked by Neha on 01 Jul 2023


A little girl goes to the store and buys one dozen eggs. As she is going home, all but three break. How many eggs are left unbroken?

Asked by Neha on 02 Mar 2022

What has one letter and starts with an E?

Asked by Neha on 18 Dec 2024

The world's largest Thanksgiving turkey was on display at a fair. Everyone was admiring it when suddenly a woman ran up and shot the turkey and left. Everyone knew her yet nobody made any attempts to stop or report her. Why?

Asked by Neha on 24 Feb 2023


First, think of the colour of clouds. Next think the colour of snow. Last, think of the colour of the moon. Now, what do cows drink?

Asked by Neha on 28 Apr 2022

I am a seven-letter word but if you remove four of my letters I will have one left. What word am I?

Asked by Neha on 02 Jun 2024

John Went to the nearby store in a Mall to buy something for her home. Below is the conversation between the two:

John: How much for the one?
Shopkeeper: It is $2
John: How much for the Eleven?
Shopkeeper: It is $4
John: How much for the Hundred?
Shopkeeper: It is $6.

What is John buying?

Asked by Neha on 01 Dec 2025


I have a five and a three-gallon jar. Assuming there is an infinite supply of water, how can I measure one-gallon water?

Easy Gallon Riddle

Asked by Neha on 21 May 2021

Hot Articles

Amazing Facts

Rubik’s Cube

The inventor of the Rubik’s Cube didn’t realize he’d built a puzzle until he scrambled it the first time and tried to restore it.