* When we multiply three numbers, we will get the prime numbers.
* The difference between the second and the first number is equal to the third and second.
The owner of a popular clothing store comes up with his own method of pricing items. A vest costs $8, socks cost $10, a tie costs $6, and a blouse costs $12. Using the owner’s method, how much would a pair of underwear cost?
Jim and Sarah are in a long-distance relationship. Jim buys an engagement ring for Sarah and wants to mail it to her. Unfortunately, the only way to ensure the ring will be received is to place a lock on the package. Jim has locks and Sarah has locks, but neither has keys for each other’s locks. How can they make sure the ring isn’t stolen?
If we tie a Sheep to one peg, a circled grass is been eaten by the Sheep. If we tie the Sheep to two pegs with a circle on its neck, then an eclipse is eaten out of the grass by the Sheep. If we want an eclipse then we put two pegs and then put a rope in between them and the other end of the rope is tied up on the Sheep's neck.
How should we tie the peg and the Sheep so that a square is eaten out from the garden grass? We only have one Sheep rope and the peg and the rings.
In 2007, a puzzle was released and $2 million prizes were offered for the first complete solution. The competition ended at noon on 31 December 2010, with no solution being found. Wiki