Parrot on Sell

John went to a parrot shop in Mexico, and the parrot owner told him that his parrot is so unique that he repeats everything he hears. John got excited and immediately bought the parrot. John went home and spoke many words, but the parrot does not repeat anything.
He went again to the parrot shop and complaint to the shopkeeper, but the shopkeeper never lied. Explain?




Similar Riddles

1. What does:
TIM JOB
represent?

2. What does:
MO_ _
represent?

Asked by Neha on 21 Feb 2025


Distances from you to certain cities are written below.

BERLIN 200 miles

PARIS 300 miles

ROME 400 milesAMSTERDAM 300 miles

CARDIFF ??? miles

How far should it be to Cardiff ?

Asked by Neha on 25 Feb 2021

Which word is least like the others? Third, fourth, fifth, sixth, seventh, eighth, ninth?

Asked by Neha on 28 Aug 2025


Find a 9-digit number, which you will gradually round off starting with units, then tenth, hundred etc., until you get to the last numeral, which you do not round off. The rounding alternates (up, down, up ...). After rounding off 8 times, the final number is 500000000. The original number is commensurable by 6 and 7, all the numbers from 1 to 9 are used, and after rounding four times the sum of the not-rounded numerals equals 24.

Asked by Neha on 05 Dec 2024

There is a brick of gold and a brick of iron in a boat (both 10-inch blocks), if they are both dropped into the water which will make the water level higher?

Gold and Iron Bricks

Asked by Neha on 27 May 2024

Can you solve the below tricky visual equation?

Visual Equation

Asked by Neha on 29 Jun 2024


Suppose you are a girl candidate and sitting in an interview. Suddenly the interviewer asks you, 'What if one morning you wake up and find out that you are pregnant?

How will you reply to such a question?

Asked by Neha on 29 Apr 2023

The owner of a popular clothing store comes up with his own method of pricing items. A vest costs $8, socks cost $10, a tie costs $6, and a blouse costs $12. Using the owner’s method, how much would a pair of underwear cost?

Asked by Neha on 21 Jun 2025

Chocolate costs 6 rupees and a Toy costs 5 rupees. If you have 32 rupees in total, how many chocolates and how many Toys can be purchased with that amount?

Asked by Neha on 02 Mar 2025


Can you count the number of seconds in a year?

Clue: You need to bother about calculation.

Asked by Neha on 06 Oct 2024

Hot Articles

Amazing Facts

Jigsaw puzzles

Jigsaw puzzles soared in popularity during the great depression, as they provided a cheap, long-lasting, recyclable form of entertainment.