Clever Logic Riddle

A dying old man wants to divide his entire land between his only two sons. Since his only wish is to treat them as equal as both of them have been too good to him, he wants to divide his land equally between them. The problem is that the land is significantly irregular in shape and thus there is no choice of cutting them into two equal halves.

Can you help him divide the land in a manner that both of his sons will be happy?




Similar Logic Riddles

You have three orange, two pink and five purple balls in the drawer beside your bed. There is no electricity and the room is entirely dark. How many balls must you take out to ensure at least one ball of each colour at least?

Asked by Neha on 08 May 2025


I went to the bookshop and spent one-half of the money that was in my purse.

When I came out, I found that I had as many cents as I had dollars and half as many dollars as I had cents when I went in. Find the money in my purse when I entered the store.

Asked by Neha on 03 Nov 2024

You are mixing a mixture of cement and Sand with five gallons of water. You have a garden hose giving you all the water you need. The problem is that you only have a four-gallon bucket and a seven-gallon bucket and neither has graduation marks. Find a method to measure five gallons.

Asked by Neha on 13 Aug 2024


What numbers should go on the bottom line?
3 6 9 15
8 2 10 12
11 8 19 27
19 10 29 39
? ? ? ?

Asked by Neha on 29 Apr 2022

Four people need to cross a rickety bridge at night. Unfortunately, they have only one torch and the bridge is too dangerous to cross without one. The bridge is only strong enough to support two people at a time. Not all people take the same time to cross the bridge. Times for each person: 1 min, 2 mins, 7 mins and 10 mins. What is the shortest time needed for all four of them to cross the bridge?

River Crossing with one Torch

Asked by Neha on 31 Jul 2024

The owner of a popular clothing store comes up with his own method of pricing items. A vest costs $8, socks cost $10, a tie costs $6, and a blouse costs $12. Using the owner’s method, how much would a pair of underwear cost?

Asked by Neha on 21 Jun 2025


At my favorite fruit stand,
an orange costs 18,
a pineapple costs 27,
and a grape costs 15.
Using the same logic, can you tell how much a mango costs?

Asked by Neha on 13 May 2023

Whats the next number in the below number sequence pattern.

Picture Pattern Riddle

Asked by Neha on 12 Nov 2025

A chess tournament is taking place on knock-out terms (the one who loses the match is out of the game).
(a) If 10 matches are played in total, how many players participated?
(b) If 20 players took part in the tournament, how many matches were played?

Asked by Neha on 10 Feb 2025


You know three triplets: Frank John and Wayne (need to return your money). Frank always tells the truth while John and Wayne always lie. You meet one of them on the road and can ask him a three-word question.
Which question, will you ask?

Asked by Neha on 21 Mar 2023

Hot Articles

Amazing Facts

Challenging

There is a cryptic organization called Cicada 3301 that posts challenging puzzles online, possibly to recruit codebreakers and linguists.