John is selling fruits. He sells grapes at $30, Dates $25, and a Wolfberry $45. At what price does he sell fig? PS: Logical Thinking
If it took eight men ten hours to build a wall, how long would it take four men to build it?
My location can be determined by the below rebus. So where am i ?
Count the Triangle in the figure given below:
It belongs to you, but other people use it more than you do. What is it?
What is the Surname of Barbie Doll?
Which part of London exists in France as well ?
What has six faces, but does not wear makeup, has twenty-one eyes, but cannot see? What is it?
Who always enjoys poor health?
Replace the question mark with the correct number below.
I sleep during the day and fly at night, but I have no feathers to aid my flight. What am I?
In the 1920s, people feared that crossword puzzles would contribute to illiteracy.