There is a shop where written:
Buy 1 for $1
10 for $2
100 for $3
I needed 999 and still only paid $3. How could this be financially viable for the shop-keeper?
A new Engineering building containing 100 offices had just been completed. John was hired to paint the numbers 1 to 100 on the doors. How many times will John have to paint the number nine (9)?