Chocolate costs 6 rupees and a Toy costs 5 rupees. If you have 32 rupees in total, how many chocolates and how many Toys can be purchased with that amount?
Below toothpicks/matchsticks indicate the group of fishes moving from west to east direction. Can you make them move from east to west by just moving three toothpicks/matchsticks?
The owner of a popular clothing store comes up with his own method of pricing items. A vest costs $8, socks cost $10, a tie costs $6, and a blouse costs $12. Using the owner’s method, how much would a pair of underwear cost?