Cost of Fruits

At my favorite fruit stand,
an orange costs 18,
a pineapple costs 27,
and a grape costs 15.
Using the same logic, can you tell how much a mango costs?




Similar Riddles

Accidentally, two trains are running in the opposite direction and enter a tunnel that is 200 miles long. A supersonic bird that has fled the lab and taken shelter in the tunnel starts flying from one train towards the other at a speed of 1000 mph. As soon as it reaches the second train, he starts flying back to avoid collision and meets the first train again at the other end. The bird keeps flying to and fro till the trains collide with each other.

What is the total distance that the supersonic bird has traveled till the trains collided?

Asked by Neha on 21 Feb 2023


In the given figure, you can see that four match sticks are used to form a square. Can you form five squares by using six matches?

Make Six Square

Asked by Neha on 14 May 2021

Find the next number in the series below

21 32 54 87 131 ?

Asked by Neha on 16 Nov 2023


Solve the equation in the image by looking at the pattern closely.

Match the Box

Asked by Neha on 15 Feb 2024

Find The Odd One Out

1. FLOW
2. SNIP
3. TRAP
4. DRAW
5. BACK

Asked by Neha on 16 Feb 2024

It belongs to you, but other people use it more than you do. What is it?

Asked by Neha on 19 Feb 2022


Replace the question mark with the correct number below.

Tree Problem

Asked by Neha on 19 Mar 2024

A girl has as many brothers as sisters, but each brother has only half as many brothers as sisters. How many brothers and sisters are there in the family?

Asked by Neha on 03 Mar 2022

I am the one who remains awake when you sleep. But I need to rest when you awake. Who Am I?

Asked by Neha on 23 Jan 2025


If a wheel has 54 spokes, how many spaces are there between the spokes?

Asked by Neha on 27 Sep 2021

Hot Articles

Amazing Facts

Jigsaw puzzles

Jigsaw puzzles soared in popularity during the great depression, as they provided a cheap, long-lasting, recyclable form of entertainment.